مشبک کاری


<-BlogDescription- >

 

bullet وسایل و ابزار مشبک کاری
وسایل و ابزار مشبک کاری :

وسایل کار برای هنر مشبک عبارتند از : کمانه ، اره ، تخته یا فلز ، مته ، چکش ، سمباده ، چسب چوب ، چسب کاغذی ، انبردست و میز .

 کمانه : این وسیله باید قابلیت انعطاف داشته باشد به گونه ای که بتوان براحتی دهانه آن را به هم نزدیک و یک سر اره را در آن محکم کرد . در غیر اینصورت می توان با اضافه کردن 17 تا 20 سانتی متر تسمه به ضخامت 3 میلی متر کمانه اره را طولانی تر کرد تا اولاٌ به آسانی بتوان اره را محکم کرد ثانیاً از اره شکسته هم استفاده مجدد نمود .
هر چه کمانه بزرگتر باشد می توان کار را با ابعاد بزرگتر انجام داد و از آن برای ساخت معرق و مشبک استفاده کرد و برای جلوگیری از هرز شدن پیچ و مهره ها بهتر است از واشر ساده و فنری استفاده کرد و گاه گاهی روغن کاری نمود .

اره : اره مویی دو نوع و در اندازه های مختلف است : اره چوب بری و اره فلز بری .
اره چوب بری باید پاملخی باشد به این معنی که یکی از دو دندانه اش خالی باشد اما در اره فلزی تمام دندانه ها موجود است .
بنابراین بهترین اندازه برای اره مویی چوب بری شماره 1 و برای کارهای خیلی ریز اره زیر شماره 1 است .

تخته : در گذشته اره سه لایی از روسیه وارد می شد که از هر نظر خوب و قابل استفاده بود اما امروزه تولید داخلی است و از بهترین تخته سه لایی با مارک A2 است که در سلماس تولید می شود که اگرچه گره و ناصافی دارد اما از نظر چسب مناسب است .

فلز : برای کار روی فلز از ورق آلومینیم نازک و مس استفاده می شود .

مته : برای سوراخ کردن است و انواع مختلف دارد : دستی و برقی . برای این کار می توان از نوک درفش یا میخ نیز استفاده کرد . بهتر است از دریل دستی با مته شماره 1 استفاده شود .

سمباده : در کارهای چوبی پس از پایان کار برای تمیز کردن آن از کاغذ سمباده شماره 2 استفاده می شود . فلز به سمباده احتیاج ندارد و با آب تمیز می شود .

چسب چوب : چسب چوب را کمی رقیق کرده و از آن برای چسباندن طرح روی فلز استفاده می کنند.

آرد سریش : از آرد سریش برای چسباندن طرح روی چوب استفاده می کنند زیرا پس از پایان کار به آسانی پاک می شود . اگر از چسب چوب استفاده کنیم به سختی می توانیم روی کار را تمیز کنیم و اگر سمباده زیاد بزنیم لایه روی تخته از بیم می رود .
چسب کاغذی : پس از بریدن هر قسمت بهتر است آن را در محل خود بگذاریم و با چسب کاغذی آن را نگه داریم زیرا از شکسته شدن هنگام بریدن و سمباده زدن کار جلوگیری می کند .

میز : باید میزی انتخاب کنیم که دست براحتی زیر آن قرار بگیرد و وسط تخته شکافی به اندازه یک سانتی متر باشد که بعضی مواقع نیاز خواهیم داشت .


  نویسنده: جواد دیده جهان ׀ تاریخ: دوشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۶ ׀ موضوع: ׀

 
CopyRight| 2009 , moshabakkary.BlogFa.com , All Rights Reserved
Powered By Blogfa | Template By: TEMPHA.COM